High School football quarterfinals matchups set

High School Sports

SYRACUSE, N.Y. (WSYR-TV) – The playoffs are here for most of Section III high school football teams.

Class AA, Class B, Class C and Class D teams will be in the playoffs this week. Both Class A and 8-Man teams will play one more week of regular season games to determine playoff teams.

Here are the top seeds for each class:

  • Class AA – Utica Proctor
  • Class B – Oneida
  • Class C – Cato-Meridian
  • Class D – Dolgeville

The full schedule for all four classes are attached below.

Class AA

  • (1) Utica Proctor vs (8) CBA – Saturday, October 26th – 1:30pm
  • (2) Liverpool vs (7) West Genesee – Friday, October 25th – 7pm
  • (3) C-NS vs (6)Henninger – Friday, October 25th – 7pm
  • (4) Corcoran vs (5) Baldwinsville – Friday, October 25th – 6pm

Class B

  • (1) Oneida vs (8) Homer – Friday, October 25th – 6:30pm
  • (2) Solvay vs (7) Cazenovia – Friday, October 25th – 6:30pm
  • (3) New Hartford vs (6) South Jefferson – Friday, October 25th – 6pm
  • (4) Marcellus vs (5) Central Valley Academy – Friday, October 25th – 7pm

Class C

  • (1) Cato-Meridian vs (8) Mount Markham – Friday, October 25th – 7pm
  • (2) Lowville vs (7) Skaneateles – Friday, October 25th – 7pm
  • (3) Canastota vs (6) General Brown @ V-V-S – Friday, October 25th
  • (4) Clinton vs (5) Herkimer – Saturday, October 26th – 12pm

Class D

  • (1) Dolgeville vs (8) Sandy Creek – Saturday, October 26th – 1:30pm
  • (2) Beaver River vs (7) Thousand Islands – Saturday, October 26th – 2pm
  • (3) Waterville vs (6) Sauquoit Valley – Friday, October 25th – 7pm
  • (4) Frankfort-Schuyler vs (5) Onondaga – Friday, October 25th – 7pm

You can download the full schedule including crossover games for Week 8 below.

Copyright 2019 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Live Doppler 9 Map Center

CNY View

CNY View

CNY View

Oswego Area

Oswego Area

Syracuse Area

Syracuse Area